Shoot. Move. Communicate.

visibility923 Pozretí comment1 Komentárov list In: BTG Blog

Shoot. Move. Communicate - In every weather condition

Podstata taktickej výstroje spočíva v tom, že svojmu užívateľovi prináša výraznú výhodu pri činnosti ktorú vykonáva.

Príklad, ktorý sa často používa - Bojovník, ktorý má nočné videnie, má v noci podstatnú výhodu nad protivníkom, ktorý ho nemá.

Úvaha, nad ktorou sa zamýšľa málokto - Ak by bojovník s nočným videním mal rifle a tričko v zimných podmienkach niekde v zákope a jeho nepriateľ bez nočného videnia mal kvalitnú obuv a oblečenie pre efektívne a pohodlné fungovanie v akomkoľvek počasí, na koho strane by bola celková taktická výhoda ?

Kvalitná obuv a oblečenie sú základom, ktorý je použiteľný a potrebný aj v bežnom živote a nevyhnutnosťou v krízových a bojových situáciach.

Ak niekto povie, že vojak musí byť tvrdý a zvládať bojovať v akýchkoľvek podmienkach, má pravdu. To však neznamená, že si navyše nemôžme pomôcť použitím kvalitného taktického výstroja. Naopak, treba využiť všetky možnosti, ktoré našu výhodu dokážu zvýšiť !

V krízových situáciach na človeka pôsobí mnoho druhov stresu. Zima, hlad, smäd, dehydratácia, strach, nadmerný hluk, zranenie, fyzická vyčerpanosť, nevyspatosť, informačná presýtenosť … Všetky tieto jednotlivé faktory sa spočítavajú a znižujú výkon. Čím vyšia je hladina stresu, tým horšia je naša pozornosť, reakčný čas, jemná motorika, logické uvažovanie, sila, svalová vytrvalosť, schopnosť sústrediť sa, situačný prehľad, ….

Všetky tieto stresory znižujú náš výkon, a to nás v krízovej situácii môže stáť život. Našou snahou, nielen ako bojovníkov, ale ako ľudí, by malo byť túto hranicu neustále posúvať. Tu treba vždu začať od základov.

  • Mentálna odolnosť
  • Fyzická kondícia
  • Plánovanie
  • Výcvik
  • Taktická výstroj

Ak sa bavíme čisto o taktickom výstroji, tiež treba začínať od základov a nerozmýšľať nad balistickými plátmi ak nemáme kvalitné topánky, či nepremokavú bundu. Nieje to také sexy, no o to viac je to nevyhnutné.

Nech sme však akokoľvek namakaní a vycvičení, v krízových situáciach sa vždy dostaneme blízko k hranici našej odolnosti. Mali by sme si preto uvedomiť.

  1. Aké spôsobilosti (schopnosti) sú pre nás najnevyhnutnejšie
  2. Aká výstroj nám môže pomôcť zvýšiť hranicu vlastnej odolnosti a dosiahnuť potrebnú spôsobilosť

O výsledku konfliktu, je často rozhodnuté ešte pred jeho začatím a to tým, ako sa jednotlivé strany na konflikt pripravili. Všetci teraz máme čas a možnosť sa pripraviť na prípadné zhoršenie situácie a zvýšiť si hranicu našej odolnosti. Je iba na nás či to využijeme.

Comments

I’m not sure where you’re getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more.
Thanks for wonderful information I was looking for this information for my mission.
Created OnStreda, 21/12/2022 personPosted By: lasixBlava

Napíšte komentár

Komentáre musia byť pred publikovaním schválené.
Nedeľa Pondelok Utorok Streda Štvrtok Piatok Sobota January February March April May June July August September October November December